Jak zorganizować spędzanie czasu z noworodkiem

Urodzenie się małego dziecka zawsze powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość mówi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się niezmytymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w łazience. Wszelkie codzienne obowiązki mogą zaczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych dniach życia maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że jednego razu odstęp będzie trwał sporo czasu, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co kilka minut.

happy new year message

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem świeżo upieczonej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym trybie życia niemowlaka każdy plan może być niepotrzebny. Jeśli weźmiesz na siebie za dużo obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku opiekowanie się o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.